reklama

Komu takáto zmena návrhu zákona vyhovuje?

Viac ako 40 rokov som odpracoval v oblasti bezpečnosti práce. Vychádzajú stále ďalšie a ďalšie zmeny k zákonu O bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, niekedy aj dve, tri  za rok. Nedalo mi, aby som na najnovšie zmeny  nereagoval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 V októbri som náhodne otvoril portál Ministerstva spravodlivosti SR a tak som sa dozvedel, že sa chystá ďalšia zmena zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Pretože viac ako štyridsať rokov som v tomto smere profesne pracoval, prirodzene, že ma navrhované zmeny zaujímali. Ja som svoje poznatky zhrnul do deviatich bodov, čím som reagoval na predložený NÁVRH zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a odoslal na portál Ministerstva spravodlivosti SR. Prakticky vo všetkých oblastiach sú moje poznatky totožné s pripomienkami Zväzu stavebných podnikateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, ba v niektorých prípadoch sú ešte konkrétnejšie, zrozumiteľnejšie a hlavne vylučujú ďalšie možné špekulatívne možnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V týchto dňoch sú už na spomínanom portáli uverejnené i pripomienky pripomienkujúcich subjektov. Podľa môjho názoru niektoré sú veľmi konštruktívne a prospešné, najmä podané Zväzom stavebných podnikateľov a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. Naopak, ja osobne som ostal veľmi sklamaný stanoviskom Konfederácie odborových zväzov SR, ktorá vo svojom stanovisku uvádza, citujem: „KOZ SR k Návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, nemá pripomienky.“ Iste mi dáte za pravdu, že keď prvé dva subjekty majú zásadné pripomienky k tak dôležitým oblastiam ako je napr. definícia inej odbornej osoby, definícia odbornej praxe, zavedenie povinnosti plniť požiadavku na školiteľa pre výchovu a vzdelávanie /VaVZ/ zamestnancov a vedúcich zamestnancov ( kde zamestnávateľ si sám školí vlastných zamestnancov/. Treba jasne zadefinovať požiadavku pre obsah a náplň materiálovo-technického zabezpečenia VaVZ, pre spôsob riešenia praktickej prípravy a tým i pojem inštruktora, kvalifikačnú opodstatnenosť odborného zástupcu atď. Konfederácia odborových zväzov SR má zo zákona povinnosť sledovať dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ona nemá pripomienky??? Takéto stanovisko sa slušným slovom nazvať ani nedá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Na dokreslenie súčasného existujúceho zlého stavu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci uvediem aspoň dve absurdity:

 Prvá absurdita: V 60-tych rokoch sa oprávnenie na obsluhu stavebných strojov vydávalo podľa vyhlášky 77/1965 Zb. o výcviku, spôsobilosti a registrácii obslúh stavebných strojov. Táto vyhláška bola vydaná na základe zákona 65/1961 Zb. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci s platnosťou od: 7.7.1961 a s účinnosťou od: 1.9.1961 do: 1.1.1966, kedy bol uvedený zákon 65/1961 Zb. zrušený zákonom 65/1965 Zb. - zákonník práce s platnosťou od: 16.6.1965 a s účinnosťou od: 1.1.1966. Podľa uznesenia Ústavného súdu Slovenskej republiky (pL.ÚS 18/02-22) zákon možno vykonávať len dovtedy, pokiaľ je on sám platný a účinný. Z uvedeného uznesenia ďalej vyplýva, že ak bol zrušený zákon dochádza k zániku platnosti a účinnosti aj vykonávacích právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie. Čiže od: 01.01.1966 do: 1.7.2013 t.j. do nadobudnutia účinnosti zákona 154/2013 Z.z. všetky preukazy a ďalšie doklady súvisiace s obsluhou stavebných strojov s odvolávaním sa na vyhlášku 77/1965 Zb. boli vydané v rozpore s platnými právnymi predpismi /žiadny predpis to neriešil/. To nevadilo a ani dnes nevadí MPSVaR SR, ani Národnému inšpektorátu práce, ani Inšpektorátom práce a ani Konfederácii odborových zväzov SR. Nechcem to rozpitvávať, aký to mohlo mať dopad pri šetrení pracovných úrazov, porušených predpisov a s tým súvisiacich následných úkonov, a pod. Dneska sa veselo neodbornými zásahmi a ešte menej odbornými pracovníkmi chce „zdokonaľovať tento proces“, namiesto primárneho riešenia problému. A dovolím si tvrdiť, a ja som o tom presvedčený, že i v súčasnosti vydávané preukazy na obsluhu stavebných strojov, síce už podľa existujúceho zákona, ale sú vydávané v rozpore s platnými právnymi predpismi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhá absurdita: Porovnajme technickú náročnosť obsluhy napr. pri obsluhe stavebného nakladača pracujúceho v rozbahnenom svahovitom teréne napr. pri výstavbe diaľnice, pri živelných pohromách, pri snehových kalamitách a pod. /bežné zábery v televízii/ s obsluhou nízkozdvižného ručne vedeného motorového vozíka napr. v Baumaxe, Hornbachu, ale i inde. Aký je v tom rozdiel?, že na získanie preukazu obsluhy napr. stavebného nakladača je potrebné absolvovať výchovu a vzdelávanie v rozsahu najmenej 16 hodín a na obsluhu nízkozdvižného ručne vedeného motorového vozíka v rozsahu najmenej 14 hodín. Bohužiaľ nie je to ani sranda, ani vtip, jednoducho, taká je súčasná realita. O tom, by sa dalo ešte čo, to napísať, ale to až v prípade diskusie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ja veľmi fandím Zväzu stavebných podnikateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore, aby ich pripomienky boli plne akceptované pretože tým aspoň oni prispejú k zvýšeniu úrovne bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a napomôžu odbúrať zbytočnú byrokraciu a svojvôľu niektorých pracovníkov „pri správnom chápaní a správnom aplikovaní zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci“. História už dokázala, že v masách je sila. Tak dopomôžme svojimi názormi a pripomienkami v diskusii k zablokovaniu a tak k schváleniu nezmyselného predkladaného NÁVRHU zákona ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

František Žanony

František Žanony

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý odpracoval viac ako 40 rokov v oblasti bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu