Komu takáto zmena návrhu zákona vyhovuje?

Autor: František Žanony | 7.12.2014 o 17:03 | (upravené 7.12.2014 o 19:41) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  581x

Viac ako 40 rokov som odpracoval v oblasti bezpečnosti práce. Vychádzajú stále ďalšie a ďalšie zmeny k zákonu O bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, niekedy aj dve, tri  za rok. Nedalo mi, aby som na najnovšie zmeny  nereagoval.    

       V októbri som náhodne otvoril portál Ministerstva spravodlivosti SR a tak som sa dozvedel, že sa chystá ďalšia zmena zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Pretože viac ako štyridsať rokov som v tomto smere profesne pracoval, prirodzene, že ma navrhované zmeny zaujímali.  Ja som svoje poznatky zhrnul do deviatich bodov, čím som reagoval na predložený  NÁVRH zákona,  ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006  Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a odoslal na portál Ministerstva spravodlivosti SR. Prakticky vo všetkých oblastiach sú moje poznatky totožné s pripomienkami Zväzu stavebných podnikateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, ba v niektorých prípadoch sú ešte konkrétnejšie,  zrozumiteľnejšie a hlavne vylučujú ďalšie možné špekulatívne možnosti.

       V týchto dňoch sú už na spomínanom portáli  uverejnené i pripomienky pripomienkujúcich subjektov.  Podľa môjho názoru niektoré sú  veľmi konštruktívne a prospešné, najmä  podané  Zväzom  stavebných podnikateľov a Slovenskou obchodnou  a priemyselnou  komorou. Naopak, ja osobne som ostal veľmi sklamaný stanoviskom Konfederácie odborových zväzov SR, ktorá vo svojom stanovisku uvádza, citujem: „KOZ  SR k Návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006    Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, nemá pripomienky.“ Iste mi  dáte za pravdu, že keď prvé dva subjekty majú zásadné pripomienky k tak dôležitým oblastiam ako je napr. definícia inej odbornej osoby, definícia odbornej praxe, zavedenie povinnosti  plniť požiadavku na školiteľa pre výchovu a vzdelávanie /VaVZ/  zamestnancov a vedúcich zamestnancov ( kde zamestnávateľ  si sám školí vlastných zamestnancov/. Treba  jasne zadefinovať  požiadavku pre obsah a náplň materiálovo-technického zabezpečenia VaVZ, pre spôsob riešenia praktickej prípravy a tým i pojem inštruktora, kvalifikačnú opodstatnenosť odborného zástupcu atď.  Konfederácia odborových zväzov SR má zo zákona povinnosť sledovať dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ona  nemá pripomienky??? Takéto  stanovisko sa slušným slovom nazvať ani nedá.

       Na dokreslenie súčasného existujúceho zlého  stavu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci uvediem aspoň dve absurdity:

 Prvá absurdita: V 60-tych rokoch sa oprávnenie na obsluhu stavebných strojov  vydávalo podľa vyhlášky 77/1965 Zb. o výcviku, spôsobilosti a registrácii obslúh stavebných strojov.  Táto vyhláška bola vydaná na základe zákona  65/1961 Zb.  o  bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci s platnosťou od: 7.7.1961 a s účinnosťou od: 1.9.1961 do: 1.1.1966, kedy bol uvedený zákon 65/1961 Zb. zrušený zákonom 65/1965 Zb. - zákonník práce s platnosťou od: 16.6.1965 a s  účinnosťou od: 1.1.1966.  Podľa uznesenia  Ústavného súdu Slovenskej republiky (pL.ÚS 18/02-22) zákon možno vykonávať  len dovtedy, pokiaľ  je on sám platný a účinný. Z uvedeného uznesenia ďalej vyplýva,  že ak bol zrušený zákon dochádza k zániku platnosti a účinnosti aj vykonávacích právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie.  Čiže od:  01.01.1966 do: 1.7.2013 t.j. do nadobudnutia účinnosti zákona 154/2013 Z.z.  všetky preukazy a ďalšie doklady súvisiace s obsluhou stavebných strojov s odvolávaním sa na vyhlášku 77/1965 Zb. boli vydané   v rozpore s platnými právnymi predpismi  /žiadny predpis to neriešil/. To nevadilo a ani dnes nevadí  MPSVaR SR, ani Národnému inšpektorátu práce, ani Inšpektorátom práce a ani Konfederácii odborových zväzov SR. Nechcem to rozpitvávať,  aký to mohlo mať dopad  pri šetrení pracovných úrazov, porušených predpisov a s tým súvisiacich následných úkonov,  a pod.  Dneska sa veselo neodbornými zásahmi a ešte menej odbornými pracovníkmi  chce „zdokonaľovať tento proces“,  namiesto primárneho riešenia problému.  A dovolím si tvrdiť, a ja som o tom presvedčený, že i  v súčasnosti vydávané preukazy na obsluhu stavebných strojov, síce už podľa existujúceho zákona, ale  sú vydávané v rozpore s platnými právnymi predpismi.

Druhá absurdita: Porovnajme technickú náročnosť obsluhy napr. pri obsluhe stavebného nakladača pracujúceho v rozbahnenom svahovitom teréne napr. pri výstavbe diaľnice, pri živelných pohromách, pri snehových kalamitách a pod. /bežné zábery v televízii/  s obsluhou  nízkozdvižného ručne vedeného motorového vozíka napr. v Baumaxe, Hornbachu, ale i inde.  Aký je v tom rozdiel?,  že na získanie preukazu  obsluhy napr. stavebného nakladača je potrebné absolvovať výchovu a vzdelávanie v rozsahu najmenej 16 hodín a na obsluhu  nízkozdvižného ručne vedeného motorového vozíka v rozsahu  najmenej 14 hodín. Bohužiaľ nie je to ani sranda,  ani vtip,  jednoducho, taká je súčasná realita.  O tom, by sa dalo ešte čo, to napísať, ale to až v prípade diskusie.

       Ja veľmi fandím Zväzu stavebných podnikateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore, aby ich pripomienky boli plne akceptované pretože tým aspoň oni  prispejú k zvýšeniu úrovne bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a napomôžu odbúrať zbytočnú byrokraciu a svojvôľu niektorých pracovníkov „pri správnom chápaní  a správnom aplikovaní zákona o bezpečnosti  a ochrane zdravia pri práci“. História už dokázala, že v masách je sila. Tak dopomôžme svojimi názormi a pripomienkami v diskusii k zablokovaniu a tak k schváleniu  nezmyselného  predkladaného NÁVRHU zákona  ktorým sa mení  a dopĺňa zákon č. 124/2006  Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land alebo Moonligt? Akadémia odovzdá Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?