Komu takáto zmena návrhu zákona vyhovuje?

Autor: František Žanony | 7.12.2014 o 17:03 | (upravené 7.12.2014 o 19:41) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  590x

Viac ako 40 rokov som odpracoval v oblasti bezpečnosti práce. Vychádzajú stále ďalšie a ďalšie zmeny k zákonu O bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, niekedy aj dve, tri  za rok. Nedalo mi, aby som na najnovšie zmeny  nereagoval.    

       V októbri som náhodne otvoril portál Ministerstva spravodlivosti SR a tak som sa dozvedel, že sa chystá ďalšia zmena zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Pretože viac ako štyridsať rokov som v tomto smere profesne pracoval, prirodzene, že ma navrhované zmeny zaujímali.  Ja som svoje poznatky zhrnul do deviatich bodov, čím som reagoval na predložený  NÁVRH zákona,  ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006  Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a odoslal na portál Ministerstva spravodlivosti SR. Prakticky vo všetkých oblastiach sú moje poznatky totožné s pripomienkami Zväzu stavebných podnikateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, ba v niektorých prípadoch sú ešte konkrétnejšie,  zrozumiteľnejšie a hlavne vylučujú ďalšie možné špekulatívne možnosti.

       V týchto dňoch sú už na spomínanom portáli  uverejnené i pripomienky pripomienkujúcich subjektov.  Podľa môjho názoru niektoré sú  veľmi konštruktívne a prospešné, najmä  podané  Zväzom  stavebných podnikateľov a Slovenskou obchodnou  a priemyselnou  komorou. Naopak, ja osobne som ostal veľmi sklamaný stanoviskom Konfederácie odborových zväzov SR, ktorá vo svojom stanovisku uvádza, citujem: „KOZ  SR k Návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006    Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, nemá pripomienky.“ Iste mi  dáte za pravdu, že keď prvé dva subjekty majú zásadné pripomienky k tak dôležitým oblastiam ako je napr. definícia inej odbornej osoby, definícia odbornej praxe, zavedenie povinnosti  plniť požiadavku na školiteľa pre výchovu a vzdelávanie /VaVZ/  zamestnancov a vedúcich zamestnancov ( kde zamestnávateľ  si sám školí vlastných zamestnancov/. Treba  jasne zadefinovať  požiadavku pre obsah a náplň materiálovo-technického zabezpečenia VaVZ, pre spôsob riešenia praktickej prípravy a tým i pojem inštruktora, kvalifikačnú opodstatnenosť odborného zástupcu atď.  Konfederácia odborových zväzov SR má zo zákona povinnosť sledovať dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ona  nemá pripomienky??? Takéto  stanovisko sa slušným slovom nazvať ani nedá.

       Na dokreslenie súčasného existujúceho zlého  stavu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci uvediem aspoň dve absurdity:

 Prvá absurdita: V 60-tych rokoch sa oprávnenie na obsluhu stavebných strojov  vydávalo podľa vyhlášky 77/1965 Zb. o výcviku, spôsobilosti a registrácii obslúh stavebných strojov.  Táto vyhláška bola vydaná na základe zákona  65/1961 Zb.  o  bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci s platnosťou od: 7.7.1961 a s účinnosťou od: 1.9.1961 do: 1.1.1966, kedy bol uvedený zákon 65/1961 Zb. zrušený zákonom 65/1965 Zb. - zákonník práce s platnosťou od: 16.6.1965 a s  účinnosťou od: 1.1.1966.  Podľa uznesenia  Ústavného súdu Slovenskej republiky (pL.ÚS 18/02-22) zákon možno vykonávať  len dovtedy, pokiaľ  je on sám platný a účinný. Z uvedeného uznesenia ďalej vyplýva,  že ak bol zrušený zákon dochádza k zániku platnosti a účinnosti aj vykonávacích právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie.  Čiže od:  01.01.1966 do: 1.7.2013 t.j. do nadobudnutia účinnosti zákona 154/2013 Z.z.  všetky preukazy a ďalšie doklady súvisiace s obsluhou stavebných strojov s odvolávaním sa na vyhlášku 77/1965 Zb. boli vydané   v rozpore s platnými právnymi predpismi  /žiadny predpis to neriešil/. To nevadilo a ani dnes nevadí  MPSVaR SR, ani Národnému inšpektorátu práce, ani Inšpektorátom práce a ani Konfederácii odborových zväzov SR. Nechcem to rozpitvávať,  aký to mohlo mať dopad  pri šetrení pracovných úrazov, porušených predpisov a s tým súvisiacich následných úkonov,  a pod.  Dneska sa veselo neodbornými zásahmi a ešte menej odbornými pracovníkmi  chce „zdokonaľovať tento proces“,  namiesto primárneho riešenia problému.  A dovolím si tvrdiť, a ja som o tom presvedčený, že i  v súčasnosti vydávané preukazy na obsluhu stavebných strojov, síce už podľa existujúceho zákona, ale  sú vydávané v rozpore s platnými právnymi predpismi.

Druhá absurdita: Porovnajme technickú náročnosť obsluhy napr. pri obsluhe stavebného nakladača pracujúceho v rozbahnenom svahovitom teréne napr. pri výstavbe diaľnice, pri živelných pohromách, pri snehových kalamitách a pod. /bežné zábery v televízii/  s obsluhou  nízkozdvižného ručne vedeného motorového vozíka napr. v Baumaxe, Hornbachu, ale i inde.  Aký je v tom rozdiel?,  že na získanie preukazu  obsluhy napr. stavebného nakladača je potrebné absolvovať výchovu a vzdelávanie v rozsahu najmenej 16 hodín a na obsluhu  nízkozdvižného ručne vedeného motorového vozíka v rozsahu  najmenej 14 hodín. Bohužiaľ nie je to ani sranda,  ani vtip,  jednoducho, taká je súčasná realita.  O tom, by sa dalo ešte čo, to napísať, ale to až v prípade diskusie.

       Ja veľmi fandím Zväzu stavebných podnikateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore, aby ich pripomienky boli plne akceptované pretože tým aspoň oni  prispejú k zvýšeniu úrovne bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a napomôžu odbúrať zbytočnú byrokraciu a svojvôľu niektorých pracovníkov „pri správnom chápaní  a správnom aplikovaní zákona o bezpečnosti  a ochrane zdravia pri práci“. História už dokázala, že v masách je sila. Tak dopomôžme svojimi názormi a pripomienkami v diskusii k zablokovaniu a tak k schváleniu  nezmyselného  predkladaného NÁVRHU zákona  ktorým sa mení  a dopĺňa zákon č. 124/2006  Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?